Grup Avenir "2019 yılı başarılı geçti, 2020'den umutluyuz"

01 Nis 2021

İnşaat sektörünün 2019 yılında nasıl bir süreç geçirdiğine dair bilgiler veren Grup Avenir Genel Müdürü İbrahim Arık, "2019 yılı sonu başarılı geçti, 2020'den umutluyuz" dedi.2019 yılının başlangıç olarak sıkıntılı olduğunu fakat son dönemde faiz oranlarındaki değişikliklerle iyi bir yıl olduğunu söyleyen Arık, "2019 yılı Avenir Grup olarak bizim için çok iyi bir yıl oldu. Satış ve üretim anlamında gayet iyi bir yıl geçirdik. Ülkenin geneli itibariyle ekonomik ve siyasi sıkıntıların, belirsizliğin hat safhada olduğu bir yılı biz gayet memnun bir şekilde geride bırakıyoruz. Planlı bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirdik. Geçen sene başlatmış olduğumuz 'Talas 325' projemizde 5 blok üretimimiz yüzde 90 seviyelerine geldi. İnşallah 2020 Nisan ayında ilk projemizi söz verdiğimiz gibi her şeyi hazır bir şekilde Kayseri'de teslim edeceğiz ve bunun bir heyecanı var. Ayrıca bu sene açıkladığım 5 blokla birlikte toplamda 10 blok teslim edeceğimizi açıklamıştık. Diğer 5 blokta da temelleri atıldı ve yapımı devam ediyor. İnşallah yeni projeler de Temmuz 2021 gibi teslim olacak. Yeni yılda yeni projelerimiz olacak. 2019 yılı genel itibariyle bizim için iyi geçti. Başlangıç olarak çok sıkıntılı bir yıldı, kurların ve faizlerin çok yüksek olması, vatandaşın ekonomiye olan güveninin çok dipte olmasıyla başlayan bir yıldı ama son dönemde tam tersi ve umut verici oldu. Konut kredisinde faizler şu an da 0,99 gibi bir orana düştü. Mevduat kredisinde ise yüzde 13-14 gibi bir noktaya ulaşmış durumdayız. Yılsonunda ve yeni yılda daha da düşeceği ön görülüyor. Yeni yılın çok güzel geçeceğine inanıyorum çünkü faizlerin düşmesiyle konut satışlarında artış olacaktır ve bu da tabi piyasaya olumlu bir şekilde yansıyacaktır. 2020'ye bizim gibi diğer firmalarda güvenle bakıyorlardır" dedi.

 
'2020 ve sonrası ülke olarak ekonomik yükselişe geçeceğiz'Arık, 2020 yılında ve daha sonraki yıllarda ekonomide ciddi düzelmeler olacağını ve yükselişe geçeceğini belirterek, "2020 yılını son 2-3 yıl ile kıyasladığımızda, bizim ülke olarak ekonomi noktasında tırmanışa geçeceğimiz bir yıl olacak. 2021 ve sonrasında daha mükemmel bir yıl olacaktır diye düşünüyoruz çünkü veriler bunu gösteriyor faizler ve enflasyon oranları düşüşte ve daha da düşecektir. Genel olarak da baktığımız zaman ülke olarak diğer ülkeler ve Avrupa ile daha iyi. Devlet kanunlar ile teşvik etmeye çalışıyor sektörü. İnşaat sektörü ön planda gittiği için, buraya bağlı bir ekonomimiz olduğu için sektörlerin de canlandırılması lazım. Hükümet de bu noktada hamleleri yapıyor. Bazı şeyler zaman alıyor. Ciddi reformlar, değişiklikler yıllar alabiliyor. İnşaat sektöründe de zor bir dönemden geçtik ve inşaat maliyeti arttığı için, konut fiyatlarının da o derecede artması gerekirken, şu an tam anlamıyla artış olmasa da yeni yılda artacaktır. Son 2 yılda olan dalgalanmaya baktığımız zaman, firmalar satış fiyatlarına yükselen maliyeti yansıtmıyorlar. Şimdilik iyi diyoruz ama senenin başından gelen bir fiyat artışı var ve bu yansıyacaktır satış rakamlarına. Burada da tabi bürokrasinin, devlet kurum ve kuruluşlarının desteklemesi lazım. Destek verdikleri noktalar tabii ki var ama bürokrasinin ağır işlediğini düşünüyoruz. Çok fazla yönetmelik değişiklikleri oluyor ve bu değişiklikler bugün inşaat maliyetlerini ve süreci ciddi anlamda değiştiriyor. İşlem süreci uzayabiliyor. Değişiklikler zaman aldığı için, kurumlara gittiğimizde oradaki personeller de haklı olarak yetersiz kalabiliyor çünkü onların da geçiş sürecinde zamana ihtiyaçları var. Biz bu değişikliklerin çok ani ve keskin olduğunu düşünüyoruz" dedi.'Kurumlar arası diyaloglar bizi ciddi derecede etkiliyor'Yönetmelikteki değişikliklerin ani ve keskin olduğunu ve kurumlar arası diyalogların sektörde zaman ve maliyet kaybına neden olduğunu söyleyen Arık, Sözlerini şu şekilde tamamladı:"Bunların içinde de bazen yönetmeliklerin çakıştığı yerler oluyor. Kurumlar arasında da bazen çakışan noktalar olduğunu ve diyaloglarının iyi olmadığını görüyoruz. Bunların iyileştirilmesi lazım çünkü bugün inşaat yaparken, çok ciddi sektörleri bir araya getiriyoruz. Hatta kurumlar içinde de birçok kurumla muhatap oluyoruz. Bu kurumların işleyişi direkt olarak bizi etkiliyor ve dolayısıyla bürokrasinin biraz daha gelişmesi lazım. Kanunlar tabi ki daha iyi ve geliştirilmiş, kurallar dahilinde denetimler daha çok olsun. Biz denetlenmeyelim demiyoruz ama bunların sürece yayılması lazım. Sıkıntılı dönemlerde en azından sektörün baskı altında kalmaması lazım. Yönetmeliklerin ve kanun değişikliklerinin sürece yayılması lazım. Sıkıntılarımızın bazıları yerel yollarla çözülüyor ama bu da bir süreç alıyor. Buda bizim için maliyet demektir. Zaman ve maliyet kaybı olmaması için, kurumlar ve bürokrasinin daha planlı çalışması gerektiğini düşünüyoruz."

Kaynak: İHA

Diğer Haberler

Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca Jandarma sorumluluk bölgesinde bulunan merkeze uzak yerleşim yerlerinde ikamet eden öğrenciler için “Hayalini Kuruyorum, Jandarma ile Geleceğe Yürüyorum” projesi Grup Avenir sponsorluğunda hayata geçti.
detaylar
Hayalini Kuruyorum, Jandarma ile Geleceğe Yürüyorum
Değeri artan bir yere şimdiden yatırım yap!
detaylar
Invest Kayseri
Grup Avenir ailesi olarak, 2022 yılı projelerimizden Marvel 300, Neva 125 ve Via 138 projelerinin lansmanına göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye teşekkür ederiz.
detaylar
Marvel 300 / Via 138 / Neva 125 Lansmanı
Grup Avenir ana sponsorluğunda 5. Kayseri Kitap Fuarı başladı. 14-23 Ekim tarihleri arasında Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde.
detaylar
5. Kayseri Kitap Fuarı
Grup Avenir katkılarıyla Kayseri 1.Mimarlık Festivali 3-8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi.
detaylar
Kayseri Mimarlar Festivali
Grup Avenir ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Sorgun Yaz Festivali.
detaylar
Sorgun Yaz Festivali
Grup Avenir İnşaat ile Kayserispor arasında 2022-2023 sezonu için şort reklam sponsorluk anlaşması imzalandı. Anlaşmanın Grup Avenir İnşaat'a ve Kayserispor 'a hayırlı olmasını temenni ederiz.
detaylar
Kayserispor'a bir destek de Avenir'dan
Grup Avenir ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Akdağmadeni Kültür Turizm ve Salep Festivali.
detaylar
Akdağmadeni Festivali
İnşaat sektöründeki faaliyetlerine Fransa’da başlayan Grup Avenir, 2018 yılında girdiği Türkiye pazarında da büyümeyi hedefliyor.
detaylar
Grup Avenir, Türkiye inşaat sektöründe hedef büyüttü
Bozok270 Lansmanı
detaylar
Bozok270 Lansmanı
Sorgun'un en büyük site projesi Bozok270 satışta!
detaylar
Bozok270 Reklam filmi yayınlandı
Grup Avenir, 2021 yılında yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Grup Avenir Satış ve Pazarlama Müdürü Serap Karabulut yeni yapılacak olan Gesi Bağları 120 projesi ile ilgili verdiği bilgilerde, “Sosyal hayatın önemini düşünerek, projelerimizi tasarlıyoruz” dedi.
detaylar
Grup Avenir'den 2021 yılının yeni projesi ‘Gesi Bağları 120'
Varlıklarıyla bize güç katan, Her daim yolumuzu aydınlatan tüm babalarımızın, Babalar Günü Kutlu olsun ❤️ #babalargünü #20haziranbabalargünü #avenirailesi
detaylar
Her daim yolumuzu aydınlatan tüm babalarımıza...
İldem’in en gözde yerleşim ve yatırım bölgelerinin başında gelen, ister bağımsız ister site içerisinde 3 tip villa konseptinden oluşan, lüks ve doğanın birleştiği, üstün mimari ve estetiğin tüm detaylara işlendiği, yüksek inşaat kalitesiyle; tramvay, alışveriş merkezi gibi şehir temasına yakın konumu ile stresten uzak, şehrin içinde doğa hayatı ile dört mevsim baharı yaşayacaksınız. Yüksek ses ve ısı yalıtımı, kamera ve güvenlik sistemi, açık otopark, yakın peyzaj, çamaşır odası, ada mutfak ve birçok ayrıcalıkla; ilhamını doğadan, yaşamın ihtiyaçlarını sizden alan Gesi Bağları120, tanışmanız için sizi bekliyor. Detaylı Bilgi; ?444 5 026 ?0 542 528 36 47 ?0 546 428 36 47
detaylar
Gesi Bağları120
Şehrin merkezinde taze bir nefes Yakut Projeleri... ▪Yüksek ısı ve ses yalıtımı, ▪Kaskad ısınma sistemi, ▪Mutfakta ergonomik dolaplar ve ada mutfak Ve birçok ayrıcalıkla Yakut'un kalbinde taht kurun. ? Yakut Plus ↪️ 4+1 / 210 M2 / Kapalı Otopark / Araç Yıkama İstasyonu ? Yakut 60 ↪️ 4+1 / 200 M2 ? Yakut 41 ↪️ 4+1 / 195 M2 ↪️ 3.5+1 / 170 M2
detaylar
Yakut Plus / Yakut 60 / Yakut 41
19 Mаyıs 1919’dа Sаmsun’dа yаkılаn bаğımsızlık meşаlesi, bu toprаklаrdа sonsuzа kаdаr yаnmаyа devаm edecek. 19 Mаyıs Atаtürk’ü Anmа, Gençlik ve Spor Bаyrаmımız kutlu olsun. #19mayıs
detaylar
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Grup Avenir ana sponsorluğunda Tv Kayseri’de hazırlanan ‘’Bayram Özel’’ Programı, Ramazan Bayramı coşkusunu en güzel şekilde yaşamak, salgın nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlara keyifli vakit geçirmeleri için bayram boyunca ekranlara geldi. Yusuf Balak ve Ekibi, Türk Sanat ve Tasavvuf Musikîsinin en özel eserlerini icra etti. TV Kayseri, Elif TV, Radyo Plus ve Grup Avenir Instagram hesabından canlı yayınlanan dinleti; yoğun ilgi gördü, yüzlerce beğeni ve yorum aldı.
detaylar
Bayram Özel: Türk Sanat ve Tasavvuf Müziği Ezgileri
Sevgiyle kucaklaştığımız bayramların özlemiyle... Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun.
detaylar
Sevgiyle kucaklaştığımız bayramların özlemiyle...
Gаzi Mustаfа Kemаl Atаtürk’ün çocuklаrımızа аrmаğаn ettiği, 23 Nisаn Ulusаl Egemenlik ve Çocuk Bаyrаmı tüm çocuklarımıza kutlu olsun.
detaylar
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Dünyanın en prestijli web sitesi ödüllerinde 19. yılını dolduran ve 50’ye yakın ülkeden 10 binden fazla başvuru alan Horizon Interactive Awards, grupavenir.com ile Gold ödülü kazanmanın gururunu yaşıyoruz. Kaynak: www.horizoninteractiveawards.com/web-site-awards/2020/professional-services
detaylar
Horizon Interactive Awards'tan grupavenir.com Gold Winner ödülü
Hayallerine ulaşmak için azimle çalışan, başarılarıyla bizleri gururlandıran Kayseri Yüzme Kulübü’nün ana sponsoru olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz bu yolda seninleyiz, birlikte yürüyeceğiz.
detaylar
Kayseri Yüzme Kulübü Ana Sponsoru Grup Avenir
Bir kadın isterse, aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Bugün, Avenir İnşaat olarak başarılı işlere imza atabiliyorsak, sebebi onların kalbine yapılan tek bir dokunuştur. Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.
detaylar
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun
Sorgun Belediyespor Voleybol Takımı Ana Sponsoru Grup Avenir
detaylar
Sorgun Belediyespor Voleybol Takımı Ana Sponsoru Grup Avenir
Esnek ev tasarımı nasıl olur?
detaylar
Evim Evim Güzel Evim Programı
Grup Avenir’dan yeni ‘Gültepe 60’ projesi Grup Avenir Satış ve Pazarlama Müdürü Serap Karabulut: “Dövizdeki dalgalanmalara rağmen 2021 yılında projelerimize devam edeceğiz”
detaylar
Grup Avenir’dan yeni ‘Gültepe 60’ projesi
Grup Avenir Proje Mimarı ve Satın Alma Direktörü Hatice Erşekerci Ceyhan, 2020 yılı ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde pandemi sürecinde hız kesmeden projelerini üretmeye devam ettiklerini söyleyerek, "2021 yılında yeni bölgelerde çok daha iyi projeler üreteceğiz" dedi.
detaylar
Grup Avenir Mimarı ve Satın Alma Direktörü Hatice Erşekerci Ceyhan "2021 yılında yeni bölgelerde çok daha iyi projeler üreteceğiz" dedi.
Grup Avenir 2021 yılına yeni projelerle giriş yapmayı hedefliyor Grup Avenir Satış Müdürü Serap Karabulut: “2020 yılında pandemiye rağmen projelerimizi zamanında teslim ettik”
detaylar
Grup Avenir 2021 yılına yeni projelerle giriş yapmayı hedefliyor.
Pazar kahvaltınıza eşlik etmesi ve komşuluğumuzun pekişmesi adına taze ekmeğimizi sizlerle paylaştık.
detaylar
GRUP AVENIR | KOMŞU GELDİK ETKİNLİĞİ
Grup Avenir 2019 projelerini tanıttı.
detaylar
Grup Avenir 2019 projelerini tanıttı
Grup Avenir Türkiye Direktörü İbrahim Arık, "Kurulduğumuz günden beri ‘önce memleket’ anlayışıyla yolumuza devam ederken Grup Avenir’i oluşturan yegane değerin’insan’ olduğunu hiçbir zaman unutmadık. ve sizler için güvenle inşa ettiğimiz yeni projelerimizi tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
detaylar
Grup Avenir 2019 Bahar Aylarını Yeni Projeleri İle Müjdeliyor
Grup Avenir Türkiye Direktörü İbrahim Arık, yaz sezonunda gurbetçilerin gelmesiyle beraber inşaat sektöründe de canlanma olduğunu söyleyerek, "3 aylık projemizin yüzde 65'ini bu sezonda sattık" dedi.
detaylar
İnşaat Firmaları Gurbetçilerin İlgisinden Memnun
Evim Türkiye Fuarı, Almanya Düsseldorf’ta dün kapılarını açtı. 3 gün sürecek fuara Türk gayrimenkul firmaları çıkarma yaptı. 15 şehirden yüzlerce proje gurbetçilerle buluştu. Memlekete yatırım planlayan gurbetçiler fuara yoğun ilgi gösterdi.
detaylar
Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarında Grup Avenir
Fransa merkezli Grup Avenir İnşaat tarafından Kayseri’de hayata geçirilen Talas 325 projesinde konut satışları başladı.
detaylar
Talas 325 projesi
Fransa’nın en büyük inşaat firmalarından Grup Avenir İnşaat’ın Kayseri’deki ilk projesi olan Talas 325’te konut satışları başladı.
detaylar
Talas 325'te Konut Satışları Başladı
17 yıl önce Fransa’nın Lyon ilinde kurulan ve Fransa’nın en büyük inşaat firmaları arasında yer alan Grup Avenir, Kayseri’deki çalışmalarına başladı. Grup Avenir Türkiye ortağı İbrahim Arık, “Ülkemize hizmet etmeye geldik” dedi.
detaylar
Fransa'nın Ünlü İnşaat Firması Kalitesini Kayseri'ye Aktaracak
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Canlı Destek