İnşaat Firmaları Gurbetçilerin İlgisinden Memnun

19 Nis 2019

Grup Avenir Türkiye Direktörü İbrahim Arık, yaz sezonunda gurbetçilerin gelmesiyle beraber inşaat sektöründe de canlanma olduğunu söyleyerek, "3 aylık projemizin yüzde 65'ini bu sezonda sattık" dedi.

Grup Avenir Türkiye Direktörü İbrahim Arık, yaz sezonunda gurbetçilerin gelmesiyle beraber inşaat sektöründe de canlanma olduğunu söyleyerek, “3 aylık projemizin yüzde 65’ini bu sezonda sattık” dedi. Grup Avenir Türkiye Direktörü İbrahim Arık, inşaat sektörüyle alakalı açıklamalarda bulundu. Yaz sezonuyla beraber gurbetçilerinde gelmesiyle konut satışında artış yaşandığını kaydeden Arık, sezonda Grup Avenir’e de ilginin yoğun olduğunu kaydetti. Doların ve euronun artmasıyla Türkiye’de yaşayan vatandaşların konut taleplerinin düştüğünü ama gurbetçi vatandaşların taleplerinde artış yaşandığının altını çizen İbrahim Arık, “Gurbetçilerin birçoğu geri döndü. Çok az kişi Kayseri’de kaldı. Sezon çok yoğun geçti. Bizim firmamıza talep çok ciddi oranda oldu. Bu sektördeki analizimiz de sezonun yoğun geçtiği doğrultusundadır. Euro ve doların artması bu işi tetiklemiş durumdadır. Türkiye’de de vatandaşların talepleri düşmüş durumda. Faizlerin çok yüksek olması ve maliyetlerin çok ciddi anlamda artmasından dolayı talep düşmüş durumda ama gurbetçilerde tam tersi bir durum mevcut oldu. Euro’nun artmasını değerlendiren gurbetçilerimizin talebi çok yüksek oldu. Bizim satışlarımızda çok iyi geçti. Gurbetçilerimiz peşinatı yüksek tuttu ve daireleri peşin olarak aldı. Gurbetçilerimizin bu sene ciddi anlamda etkisi oldu. Devamlılığı noktasında da kurun bu şekilde devam etmesini değerlendirirsek, yılsonuna kadar gurbetçilerin talepleri devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“Konut fiyatlarında artışa gitme taraftarı değiliz”
3 ay önce temelini attıklarını Talas 325 projesinin yüzde 65’inin satıldığını kaydeden Arık, geri kalan kısmı da yılsonuna kadar satıp projeyi kapatacaklarını dile getirdi. Fiyatlarda artışa gitmeyeceklerini belirten Grup Avenir Türkiye Ortağı İbrahim Arık, “Maliyetlerin artması yerel halktan gelen talebi tamamen azalttı. Faizler arttıkça milletin kredi çekme imkanı ve alım gücü azalıyor. Bu yılsonuna kadar böyle devam edecektir. İnşallah yeni yılda düzelir diye düşünüyorum. Şuan itibariyle başlangıç fiyatlarımız devam ediyor. Artışa gitme tarafı değiliz. Birçok firma fiyat arttırmış durumda. Üretimi durduran firmalarımız var. Genel anlamda bir sorun var. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Ticarette para kazanmak var, kaybetmekte var ama kimsenin zarar ettiğini zannetmiyorum. Sadece kârımız etkilenmiş durumda. Biz projemize başlarken maliyetlerimizin birçoğunu sabitlediğimiz için sabit bir maliyetle satış yaptık. O da bizi rahatlattı. Kur artışlarından kaynaklı maliyet artışları bize çok yansımadı. Bu bizim avantajımız oldu ama genel piyasa olarak değerlendirirsek, kur artışları ciddi manada inşaat maliyetini artırmış durumda” diye konuştu.

“2019 yılında piyasalar kendini güncelleyecektir”
Döviz kurlarındaki hareketlilik ile beraber yüzde 30 oranında inşaat maliyetlerinin arttığını dile getiren Arık, “En büyük etken demire olan zam, çimento ve betona olan zam ve ithal edilen tüm ürünlere gelen zamdır. Bu ürünlerin birçoğu da yurtdışından alınıyor. Son dönemde yaklaşık yüzde 30 gibi inşaat maliyet artışı olmuş durumdadır. Bu çok ciddi bir rakamdır. Bu vatandaşa yansıtılsa, daire fiyatları yükselecek ve vatandaşın alım gücü daha da azalacaktır. Buda böyle devam edecek gibi görünüyor. 2019’da düşecek ama piyasa kendini güncelleyecektir. Bu artışlar tabi ki olacaktır. Bunu kabullenmek gerekir. Kabullenip, ona göre piyasanın güncellemesi lazım. Firmaların ve vatandaşların güvenmeleri ve inançlarını yitirmemeleri lazım. Şimdi herkesin işine bakması ve işini en iyi şekilde yapması lazım. Nihayetinde bu artışlar dünyanın sonu değil. İşi zorlaştırıyor belki ama toplum olarak direncimizi düşürürsek, pes etmeye başlarsak asıl sorun o zaman başlar ve kaybederiz” şeklinde konuştu.

“2019’da 5 bloklu yeni proje daha kesinleşmiş durumda”
2 yıl içerisinde Talas 325 projesinin çevre düzenlemesi yapılmış ve yapı kullanım izni alınmış bir şekilde teslim edeceklerini söyleyen Grup Avenir Türkiye Direktörü Arık, sözlerini şöyle tamamladı: “5 blok olan projemizin tamamının temeli atıldı. Ara vermeksizin devam ediyor. Hepsinin temeli 3 ay içerisinde atıldı. Programımıza hiçbir değişiklik yok. Başta taahhüt ettiğimiz gibi 2 yıl içerisinde çevre düzenlemesi yapılmış ve yapı kullanım izni alınmış bir şekilde teslim edilecek. Bizim 5 yıllık stratejimizde hiçbir değişiklik yok. Biz bu 5 bloğu 2 yılda teslim edeceğiz. Şuan itibariyle 2019’da 5 bloklu proje daha kesinleşmiş durumda. Şuan Talas bölgesinde öncelik veriyoruz. 2019’da 5 blok haricinde de 2020 yılında da daha kapsamlı arsa çalışmaları devam ediyor. 5 yıllık planlamamızda Talas bölgesinde devam etmeyi düşünüyoruz. Bizim en büyük hedefimiz büyük projelerdir. Daha yenilikçi projeler yapmamız lazım.”

Diğer Haberler

Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca Jandarma sorumluluk bölgesinde bulunan merkeze uzak yerleşim yerlerinde ikamet eden öğrenciler için “Hayalini Kuruyorum, Jandarma ile Geleceğe Yürüyorum” projesi Grup Avenir sponsorluğunda hayata geçti.
detaylar
Hayalini Kuruyorum, Jandarma ile Geleceğe Yürüyorum
Değeri artan bir yere şimdiden yatırım yap!
detaylar
Invest Kayseri
Grup Avenir ailesi olarak, 2022 yılı projelerimizden Marvel 300, Neva 125 ve Via 138 projelerinin lansmanına göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye teşekkür ederiz.
detaylar
Marvel 300 / Via 138 / Neva 125 Lansmanı
Grup Avenir ana sponsorluğunda 5. Kayseri Kitap Fuarı başladı. 14-23 Ekim tarihleri arasında Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde.
detaylar
5. Kayseri Kitap Fuarı
Grup Avenir katkılarıyla Kayseri 1.Mimarlık Festivali 3-8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi.
detaylar
Kayseri Mimarlar Festivali
Grup Avenir ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Sorgun Yaz Festivali.
detaylar
Sorgun Yaz Festivali
Grup Avenir İnşaat ile Kayserispor arasında 2022-2023 sezonu için şort reklam sponsorluk anlaşması imzalandı. Anlaşmanın Grup Avenir İnşaat'a ve Kayserispor 'a hayırlı olmasını temenni ederiz.
detaylar
Kayserispor'a bir destek de Avenir'dan
Grup Avenir ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Akdağmadeni Kültür Turizm ve Salep Festivali.
detaylar
Akdağmadeni Festivali
İnşaat sektöründeki faaliyetlerine Fransa’da başlayan Grup Avenir, 2018 yılında girdiği Türkiye pazarında da büyümeyi hedefliyor.
detaylar
Grup Avenir, Türkiye inşaat sektöründe hedef büyüttü
Bozok270 Lansmanı
detaylar
Bozok270 Lansmanı
Sorgun'un en büyük site projesi Bozok270 satışta!
detaylar
Bozok270 Reklam filmi yayınlandı
Grup Avenir, 2021 yılında yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Grup Avenir Satış ve Pazarlama Müdürü Serap Karabulut yeni yapılacak olan Gesi Bağları 120 projesi ile ilgili verdiği bilgilerde, “Sosyal hayatın önemini düşünerek, projelerimizi tasarlıyoruz” dedi.
detaylar
Grup Avenir'den 2021 yılının yeni projesi ‘Gesi Bağları 120'
Varlıklarıyla bize güç katan, Her daim yolumuzu aydınlatan tüm babalarımızın, Babalar Günü Kutlu olsun ❤️ #babalargünü #20haziranbabalargünü #avenirailesi
detaylar
Her daim yolumuzu aydınlatan tüm babalarımıza...
İldem’in en gözde yerleşim ve yatırım bölgelerinin başında gelen, ister bağımsız ister site içerisinde 3 tip villa konseptinden oluşan, lüks ve doğanın birleştiği, üstün mimari ve estetiğin tüm detaylara işlendiği, yüksek inşaat kalitesiyle; tramvay, alışveriş merkezi gibi şehir temasına yakın konumu ile stresten uzak, şehrin içinde doğa hayatı ile dört mevsim baharı yaşayacaksınız. Yüksek ses ve ısı yalıtımı, kamera ve güvenlik sistemi, açık otopark, yakın peyzaj, çamaşır odası, ada mutfak ve birçok ayrıcalıkla; ilhamını doğadan, yaşamın ihtiyaçlarını sizden alan Gesi Bağları120, tanışmanız için sizi bekliyor. Detaylı Bilgi; ?444 5 026 ?0 542 528 36 47 ?0 546 428 36 47
detaylar
Gesi Bağları120
Şehrin merkezinde taze bir nefes Yakut Projeleri... ▪Yüksek ısı ve ses yalıtımı, ▪Kaskad ısınma sistemi, ▪Mutfakta ergonomik dolaplar ve ada mutfak Ve birçok ayrıcalıkla Yakut'un kalbinde taht kurun. ? Yakut Plus ↪️ 4+1 / 210 M2 / Kapalı Otopark / Araç Yıkama İstasyonu ? Yakut 60 ↪️ 4+1 / 200 M2 ? Yakut 41 ↪️ 4+1 / 195 M2 ↪️ 3.5+1 / 170 M2
detaylar
Yakut Plus / Yakut 60 / Yakut 41
19 Mаyıs 1919’dа Sаmsun’dа yаkılаn bаğımsızlık meşаlesi, bu toprаklаrdа sonsuzа kаdаr yаnmаyа devаm edecek. 19 Mаyıs Atаtürk’ü Anmа, Gençlik ve Spor Bаyrаmımız kutlu olsun. #19mayıs
detaylar
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Grup Avenir ana sponsorluğunda Tv Kayseri’de hazırlanan ‘’Bayram Özel’’ Programı, Ramazan Bayramı coşkusunu en güzel şekilde yaşamak, salgın nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlara keyifli vakit geçirmeleri için bayram boyunca ekranlara geldi. Yusuf Balak ve Ekibi, Türk Sanat ve Tasavvuf Musikîsinin en özel eserlerini icra etti. TV Kayseri, Elif TV, Radyo Plus ve Grup Avenir Instagram hesabından canlı yayınlanan dinleti; yoğun ilgi gördü, yüzlerce beğeni ve yorum aldı.
detaylar
Bayram Özel: Türk Sanat ve Tasavvuf Müziği Ezgileri
Sevgiyle kucaklaştığımız bayramların özlemiyle... Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun.
detaylar
Sevgiyle kucaklaştığımız bayramların özlemiyle...
Gаzi Mustаfа Kemаl Atаtürk’ün çocuklаrımızа аrmаğаn ettiği, 23 Nisаn Ulusаl Egemenlik ve Çocuk Bаyrаmı tüm çocuklarımıza kutlu olsun.
detaylar
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Dünyanın en prestijli web sitesi ödüllerinde 19. yılını dolduran ve 50’ye yakın ülkeden 10 binden fazla başvuru alan Horizon Interactive Awards, grupavenir.com ile Gold ödülü kazanmanın gururunu yaşıyoruz. Kaynak: www.horizoninteractiveawards.com/web-site-awards/2020/professional-services
detaylar
Horizon Interactive Awards'tan grupavenir.com Gold Winner ödülü
Hayallerine ulaşmak için azimle çalışan, başarılarıyla bizleri gururlandıran Kayseri Yüzme Kulübü’nün ana sponsoru olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz bu yolda seninleyiz, birlikte yürüyeceğiz.
detaylar
Kayseri Yüzme Kulübü Ana Sponsoru Grup Avenir
Bir kadın isterse, aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Bugün, Avenir İnşaat olarak başarılı işlere imza atabiliyorsak, sebebi onların kalbine yapılan tek bir dokunuştur. Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.
detaylar
8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun
Sorgun Belediyespor Voleybol Takımı Ana Sponsoru Grup Avenir
detaylar
Sorgun Belediyespor Voleybol Takımı Ana Sponsoru Grup Avenir
Esnek ev tasarımı nasıl olur?
detaylar
Evim Evim Güzel Evim Programı
Grup Avenir’dan yeni ‘Gültepe 60’ projesi Grup Avenir Satış ve Pazarlama Müdürü Serap Karabulut: “Dövizdeki dalgalanmalara rağmen 2021 yılında projelerimize devam edeceğiz”
detaylar
Grup Avenir’dan yeni ‘Gültepe 60’ projesi
Grup Avenir Proje Mimarı ve Satın Alma Direktörü Hatice Erşekerci Ceyhan, 2020 yılı ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde pandemi sürecinde hız kesmeden projelerini üretmeye devam ettiklerini söyleyerek, "2021 yılında yeni bölgelerde çok daha iyi projeler üreteceğiz" dedi.
detaylar
Grup Avenir Mimarı ve Satın Alma Direktörü Hatice Erşekerci Ceyhan "2021 yılında yeni bölgelerde çok daha iyi projeler üreteceğiz" dedi.
Grup Avenir 2021 yılına yeni projelerle giriş yapmayı hedefliyor Grup Avenir Satış Müdürü Serap Karabulut: “2020 yılında pandemiye rağmen projelerimizi zamanında teslim ettik”
detaylar
Grup Avenir 2021 yılına yeni projelerle giriş yapmayı hedefliyor.
Pazar kahvaltınıza eşlik etmesi ve komşuluğumuzun pekişmesi adına taze ekmeğimizi sizlerle paylaştık.
detaylar
GRUP AVENIR | KOMŞU GELDİK ETKİNLİĞİ
İnşaat sektörünün 2019 yılında nasıl bir süreç geçirdiğine dair bilgiler veren Grup Avenir Genel Müdürü İbrahim Arık, "2019 yılı başarılı geçti, 2020'den umutluyuz" dedi.
detaylar
Grup Avenir "2019 yılı başarılı geçti, 2020'den umutluyuz"
Grup Avenir 2019 projelerini tanıttı.
detaylar
Grup Avenir 2019 projelerini tanıttı
Grup Avenir Türkiye Direktörü İbrahim Arık, "Kurulduğumuz günden beri ‘önce memleket’ anlayışıyla yolumuza devam ederken Grup Avenir’i oluşturan yegane değerin’insan’ olduğunu hiçbir zaman unutmadık. ve sizler için güvenle inşa ettiğimiz yeni projelerimizi tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
detaylar
Grup Avenir 2019 Bahar Aylarını Yeni Projeleri İle Müjdeliyor
Evim Türkiye Fuarı, Almanya Düsseldorf’ta dün kapılarını açtı. 3 gün sürecek fuara Türk gayrimenkul firmaları çıkarma yaptı. 15 şehirden yüzlerce proje gurbetçilerle buluştu. Memlekete yatırım planlayan gurbetçiler fuara yoğun ilgi gösterdi.
detaylar
Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarında Grup Avenir
Fransa merkezli Grup Avenir İnşaat tarafından Kayseri’de hayata geçirilen Talas 325 projesinde konut satışları başladı.
detaylar
Talas 325 projesi
Fransa’nın en büyük inşaat firmalarından Grup Avenir İnşaat’ın Kayseri’deki ilk projesi olan Talas 325’te konut satışları başladı.
detaylar
Talas 325'te Konut Satışları Başladı
17 yıl önce Fransa’nın Lyon ilinde kurulan ve Fransa’nın en büyük inşaat firmaları arasında yer alan Grup Avenir, Kayseri’deki çalışmalarına başladı. Grup Avenir Türkiye ortağı İbrahim Arık, “Ülkemize hizmet etmeye geldik” dedi.
detaylar
Fransa'nın Ünlü İnşaat Firması Kalitesini Kayseri'ye Aktaracak
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Canlı Destek